Grzybnia Trufla biała
Cena regularna:
38,90 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Wyselekcjonowana grzybnia - Trufla biała, Trufla piemoncka ( Tubet magnatum )
Gatunek Trufli białej jest najcenniejszym i najbardziej poszukiwanym z wielu występujących w świecie grzybów trufli. Trufla biała lub inaczej Trufla piemoncka, nosi swoją nazwę od regionu we Włoszech - Piemontu, gdzie w okolicach miasta Alba odbywają się najsłynniejsze targi i festiwale trufli. Występuje ona niezwykle rzadko, jednak znalezienie jej stanowi ogromny sukces i dumę dla zbieracza. To bez wątpienia najbardziej luksusowy grzyb na świecie, który przez koneserów nazywany jest „białym złotem”, a cena Trufli białej na aukcjach może sięgać nawet do kilkunastu tysięcy euro za okaz. Ten niezwykle smaczny grzyb charakteryzuje się bardzo specyficzną wonią przypominającą nieco zapach czosnku oraz delikatnym orzechowym aromatem. Owocniki przybierają bulwiasty, nieregularny kształt z licznymi zagłębieniami. Łupina przybiera cielisty lub jasnożółty kolor, a wewnątrz niej miąższ ma barwę białawą z liczną siecią żyłek. Rozwijają się kilka centymetrów pod ziemią, a ich średnica osiąga od 5 do 12 centymetrów.
Trufla biała ( piemoncka ) naturalnie występuje w wielu częściach Włoch. Można ją również spotkać w innych krajach basenu śródziemnego, często w warunkach utworzonych przez człowieka. Występowanie i uprawa tego gatunku w Polsce nie została potwierdzona, dlatego zastosowanie grzybni tego gatunku nie gwarantuje rezultatu.
Porady dotyczące uprawy
Aplikować grzybnię od połowy marca do listopada. W miejscu aplikacji grzybni powinny rosnąć stosunkowo młode drzewa liściaste, 6-10 lat ( leszczyna, dąb, buk, grab ). Jako podłoże należy zastosować ziemię ogrodniczą o odczynie zasadowym, optymalnie 7,9 pH. Trufla lubi gleby przepuszczalne o niskim zakwaszeniu i dobrze napowietrzone.
Uprawa i pielęgnacja
- Wokół pnia drzewa wykopać 3 otwory o średnicy 30-40 cm i głębokości 15 cm. Otwory wykopać w odległości 0,5–5m ( ok. 10 średnic pnia ) od pnia drzewa.
- Otwory wypełnić do połowy przygotowanym podłożem, następnie umieścić grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy otwór. Zasypać podłożem do poziomu gruntu i mocno ubić.
- Miejsce aplikacji starannie podlać, 1 wiadro wody wokół każdego dołka.
- Przykryć warstwą liści, igieł, mchu, gałązek itp. z lasu.
- Dobry wpływ na rozwój grzybni ma zastosowanie roztworu cukru ( 10 g na 10 litrów wody )
- W okresie owocowania, w przypadku braku opadów zaleca się cykliczne zwilżanie gleby. aplikacja grzybni
Owocowanie
W sprzyjających warunkach pierwsze owocowanie występuje po 5-6 latach od aplikacji grzybni. Grzybnia może owocować nawet 20-30 lat.
Wydajność
W sprzyjających warunkach, w ciągu jednego roku, pod jednym drzewem możemy zebrać kilka sztuk grzybów.
Opakowanie
Wyselekcjonowana grzybnia biologiczna 10g. Prawdopodobieństwo plonowania 85% - 87%
Uwaga! Grzybnia Trufli białej wysyłana jest w opakowaniach zastępczych, z dołączoną instrukcją aplikacji.
Amatorska uprawa mikoryzowych grzybów leśnych ( Mikoryza - zjawisko współżycia grzybów z korzeniami drzew ) nie gwarantuje rezultatu, ponieważ plonowanie grzybów jest silnie uzależnione od pogody oraz wielu innych czynników. Do ich uprawy należy stworzyć warunki najbardziej zbliżone do naturalnych oraz aplikować grzybnię zgodnie z instrukcją. Przy wystąpieniu odpowiednich warunków klimatycznych, możemy w stosunkowo krótkim czasie liczyć na dobre wyniki.
Specjalnie wyselekcjonowana grzybnia Trufli białej dzięki której, każdy amator grzybów będzie mógł spróbować wyhodować ten niecodzienny gatunek grzyba. Z pewnością nie będzie to proste, ale w przypadku sukcesu po zastosowaniu grzybni trufli, satysfakcja może być tym większa. To najdroższe i najbardziej poszukiwane grzyby na całym świecie, dlatego z całą pewnością warto spróbować założyć uprawę trufli w swoim ogrodzie.
Uprawa Trufli w Polsce
Najwięcej okazów Trufli białej znajduje się w okolicach środkowych Włoszech i w południowej Francji, jednak można ją znaleźć właściwie w całej Europie, także w Polsce. W naszym kraju od kilku lat zakładane są eksperymentalne hodowle trufli. Jest także coraz więcej informacji o sukcesach z amatorskich upraw, tych niecodziennych grzybów. Najlepszym środowiskiem dla rozwoju grzybni Trufli białej są lasy liściaste. Te leśne grzyby lubią glebę bogatą w wapń o wysokim odczynie 7-8 pH, najczęściej spotyka się je w okolicach dębów, buków, leszczyny i grabów a także w pobliżu wierzb, topoli i lipy. W poszukiwaniu tych okazów wykorzystuje się specjalnie wyszkolone psy lub świnie. Okres zbiorów trwa od października do grudnia.
Jak przygotować podłoże pod uprawę Trufli
Jeśli masz na swojej działce wyżej wymienione gatunki drzew to, z pewnością możesz zacząć swoją amatorską hodowlę grzybni Trufli białej. Pamiętaj również, że trufle potrzebują gleby bogatej w wapń o wysokim pH. Wykop wokół jednego pnia drzewa 3 otwory o średnicy około 30 cm i głębokości 20 cm. Następnie wypełnij otwory do połowy przygotowanym podłożem i zaaplikuj grzybnie w proporcji 1/3 opakowania na każdy otwór. Zasyp otwory do poziomu gruntu, ubij glebę i przykryj warstwą liści i mchu. W każde miejsce, w których aplikowałeś grzybnie powoli podlej 1 litrem wody (1 wiadro na otwór). W okresie bezopadowym zaleca się cykliczne zwilżanie gleby, na której aplikowana była grzybnia. Pierwsze owocniki pojawiają się w okresie 5-6 lat od posadzenia grzybni. Okres owocowania grzybni Trufli białej powinien trwać nawet 25-30 lat. Pamiętaj że, owocniki Trufli białej rozwijają się do kilkunastu centymetrów pod ziemią, z tego względu jest ona bardzo trudna do odnalezienia, a do pomocy wykorzystuje się specjalnie wyszkolone do tego psy lub świnie.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.