Grzybnia prawdziwka - wyhoduj własną kolonię grzybów
Każdy grzybiarz wie, że nie jest trudno znaleźć prawdziwka w lesie, ale mieć go we własnym ogrodzie to już inna bajka. Borowiki oraz inne grzyby, są przysmakiem wielu leśnych zwierząt, szczególnie młode jędrne okazy są przedmiotem ich zainteresowania. Na szczęście już teraz można samodzielnie wyhodować grzybnię prawdziwka w swoim ogródku bądź na działce. Jako podłoże do aplikacji grzybni należy przygotować dobrą ziemię ogrodniczą którą powinniśmy wymieszać z odkwaszonym torfem. Na samym początku należy zacząć od wykopania trzech dołków wokół drzewa, im starsze drzewo tym dalej od jego pnia. Borowik szlachetny w naturze występuje w pobliżu drzew iglastych jak i liściastych, dlatego grzybnia borowika potrzebuje bliskości sosny, świerka, dębu lub buka ponieważ z tymi gatunkami tworzy tzw. mikoryzę. Jako ciekawostka, warto wiedzieć, że w naturalnych warunkach grzybnia prawdziwka dobrze rozwija się w towarzystwie dwóch gatunków muchomorów, zarówno muchomora czerwonego, jak i muchomora twardawego. W tej relacji jednak prawdziwki dominują. Następnym krokiem po wykopaniu otworów, jest wypełnienie do połowy wcześniej przygotowanym podłożem oraz umieszczenie grzybni borowika. Miejsce aplikacji zasypujemy do poziomu gruntu, ubijamy i podlewamy. Na górze umieszczamy opadłe liście, igły, mchy i gałązki z lasu. Po zaszczepieniu, dla lepszego rozwoju grzybni, dobrze jest podlać miejsce uprawy roztworem wody z cukrem, w proporcji 10 g cukru na 10 litrów wody. Grzybnia Borowika szlachetnego występuje w sproszkowanej postaci której nośnikiem jest ziarno.
Grzybnia prawdziwka - kiedy sadzić?
Grzybnia prawdziwka może być sadzona w okresie od marca do listopada, gdy nie występuje już prawdopodobieństwo przemarzania gleby. Przy sprzyjających warunkach owocniki pojawiają się już po dwóch latach od ich posadzenia. Zazwyczaj rosną pojedynczo, bądź też w małych grupach po kilka sztuk. Zdarza się, że tworzą niewielkie kolonie. Jeśli grzybnia borowika zostanie w odpowiedni sposób zaaplikowana oraz gdy w okresie owocowania wystąpią odpowiednie warunki atmosferyczne, można liczyć na zbiory jeszcze nawet przez 3-4 lata. Trud zostaje więc nagrodzony i przez długi okres będziemy mogli cieszyć się grzybami we własnym ogrodzie.
Borowik szlachetny opis
Młode okazy prawdziwka mają kolor biały lub piaskowy, natomiast z czasem przybierają barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Początkowo kapelusz prawdziwka ma półkolisty i gładki kształt, z czasem staje się on bardziej rozłożysty. Ma matową powierzchnię, która z wiekiem staje się bardziej pomarszczona. Prawdziwki to grzyby, których rurki posiadają okrągły przekrój i dają się bez problemu oddzielić od miąższu kapelusza. Rurki u młodych prawdziwków są białe bądź kremowe, u starszych żołtawo-oliwkowe, żółto-zielone i oliwkowo zielone.
Wartości smakowe i odżywcze grzybów
Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez dodatku do potraw aromatycznych grzybów. Są one wręcz niezastąpione przy gotowaniu wielu potraw. Mają bardzo intensywny smak i dodatkowo cechują się pięknym zapachem i nadają potrawom niepowtarzalny aromat. Warto również zwrócić uwagę na witaminy i mikroelementy, które znajdują się w grzybach leśnych. Są bogatym źródłem selenu oraz w swoim składzie mają dużą ilość białka. Zatem grzyby warto spożywać regularnie. Jedyne ograniczenia są w stosunku do dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, gdyż są one stosunkowo ciężkostrawne.
Amatorska uprawa Borowika szlachetnego - kilka zasad
Jeśli w naszym ogrodzie, choć w części mamy warunki zbliżone do naturalnych, na naszej działce posadzone są gatunki drzew które występują w naszych lasach, śmiało możemy spróbować uprawiać grzyby leśne. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to takie proste, do rozwoju grzybni potrzeba czasu i nie zawsze uzyska się plon po pierwszym czy drugim roku. Nieodpowiednia aplikacja grzybni prawdziwka, a także niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować, że grzybnia nie zaowocuje. Tylko aplikacja zgodna z instrukcją, pod odpowiednie gatunki drzew oraz korzystne warunki klimatyczne sprawią, że będziemy mogli liczyć na obfite zbiory. Sukces zapewni nam mikoryza czyli współżycie grzybów z korzeniami drzew, nie mniej istotna będzie sprzyjająca aura, bez której niemożliwy jest rozwój i zaowocowanie grzybni.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Ryszard Rosiak
Witam, Kilka lat temu zakupiłem u was grzybnię borowika. Wysiałem ją na działce przy szpalerze sosen. Przez pewien czas pamiętałem o tym i zaglądałem w te miejsca lecz grzyby się nie pokazywały. W tym roku bardzo miła niespodzianka, pojawiły się pierwsze prawdziwki, dorodne i zdrowe. Mam nadzieję, że teraz w kapciach wychodzić będę po grzybki na sosik. Przesyłam zdjęcie prawdziwka. Pozdrawiam i dziękuję za dobry produkt. Ryszard
Waldemar Lamczyk
Dobra grzybnia, w zeszłym roku zbierałem borowiki.
Marek
Wyrosły mi piękne prawdziwki. W tym roku dokupiłem grzybnię podgrzybka.
Tomek
Super, ja tez w zeszłym roku zbierałem u siebie na działce pierwsze prawdziwki.
Kasia
Super dobra grzybnia. U siebie zbieram prawdziwki od dwóch lat, w tym sezonie czekam na kolejne.
Jarek
Ta grzybnia to mój numer 1, nie myślałem, że będę miał grzyby leśne na działce, a tu w zeszłym roku jesienią pojawiła się piękna rodzinka, cztery sztuki grubych borowików. W tym roku wiosną biorę wszystkie gatunki, a nawet zrobię próbę z truflą i smardzem.
Jasiek
Bardzo dobra grzybnia. W zeszłym roku miałem ładne borowiki i maślaki.
Roman
U mnie się też pokazały ładne borowiki po zasianiu grzybni, było ich nawet dużo. Kozaki też mi wyrosły w brzozach dopiero po daniu grzybni, bo wcześniej nic nie było tylko psiaki.
Aga
Są wreszcie moje pierwsze Borowiki, jednego znalazłam przy samym płocie, tak z metr od miejsca gdzie sadziłam grzybnie, a następne małe pokazują się przy drzewie. Ale to będzie super frajda mieć pod domem borowiki, gdy w lasach jeszcze za bardzo nic nie ma. Pozdrawiam i dziękuje za dobrą grzybnię.
Aga
Są wreszcie moje pierwsze Borowiki, jednego znalazłam przy samym płocie, tak z metr od miejsca gdzie sadziłam grzybnie, a następne małe pokazują się przy drzewie. Ale to będzie super frajda mieć pod domem borowiki, gdy w lasach jeszcze za bardzo nic nie ma. Pozdrawiam i dziękuje za dobrą grzybnię.
Aga
W zeszłym roku miałam kilka borowików i w tym roku pojawił się pierwszy, czekam cierpliwie na więcej. Dokupię u Was jeszcze trochę innych grzybni bo mam na działce mały zagajnik i dobre warunki. Polecam i pozdrawiam.
Tom
Świetna grzybnia. Zasiałem u siebie w ogrodzie 2 lata temu i w tym roku i to w środku lata pokazały się pierwsze prawdziwki.
Jolanta
Super grzybnia, jestem bardzo zadowolona. W tym roku miałam u siebie na ogrodzie prawdziwy wysyp maślaka i pokazało się kilka prawdziwków. Bardzo polecam.
Daniel
W tym roku pojawiły się pierwsze borowiki. Maślaczki i kanie z Waszej grzybni już miałem, ale czekałem na pierwsze prawdziwki i wreszcie są. Super, polecam wszystkim.
Małgosia
No nie wiem co myśleć. Dawałam grzybnię kilku gatunków min. borowiki, koźlaki, maślaki, podgrzybki. W zeszłym roku pokazało się trochę maślaków, w tym roku maślaków jest więcej i znalazłam dwa koźlaczki. Na razie nie ma borowika na którego czekam. Grzybnia działa, ale może potrzeba jeszcze czasu na te bardziej szlachetne.
Mona
Kupiłam mojej Mamie w prezencie pod choinkę grzybnię borowika szlachetnego i sosnowego, Mama posadziła na wiosnę pod sosnami i już na jesień pokazało się kilka bardzo ładnych sztuk pomimo średnich warunków. Dużo radości i dużo smaku :) Ponadto mamy wrażenie, że ogólnie w tym roku grzyby na działce rosną jak szalone (zawsze coś rosło ale w tym roku jest jakiś szał). Polecamy gorąco!