Promocje
Grzybnia Trufli czarnej, Trufla czarnozarodnikowa
Grzybnia Trufli czarnej, Trufla czarnozarodnikowa
39,00 zł 29,90 zł
szt.
Żywa Grzybnia Mikoryzowa Grzyby Drzew Iglastych 250ml
Żywa Grzybnia Mikoryzowa Grzyby Drzew Iglastych 250ml
45,90 zł 39,99 zł
szt.
Grzybnia Trufli białej, Trufla piemoncka
Grzybnia Trufli białej, Trufla piemoncka
39,00 zł 29,90 zł
szt.
Grzybnia Boczniak ostrygowaty
Grzybnia Boczniak ostrygowaty
17,90 zł 12,50 zł
szt.
Mikoryza Grzyby Drzew Iglastych 500ml
Mikoryza Grzyby Drzew Iglastych 500ml
69,90 zł 59,99 zł
szt.
Mikoryza Grzyby Drzew Liściastych 500ml
Mikoryza Grzyby Drzew Liściastych 500ml
69,90 zł 59,99 zł
szt.
Mikoryza dla Borówek i Wrzosowatych 500ml
Mikoryza dla Borówek i Wrzosowatych 500ml
69,90 zł 59,99 zł
szt.
FAST ROT Grzybnia do rozkładu pni i korzeni 500 ml
FAST ROT Grzybnia do rozkładu pni i korzeni 500 ml
59,90 zł 49,99 zł
szt.
Mikoryza Pomidory i Papryka
Mikoryza Pomidory i Papryka
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Produkt dnia
Grzybnia Boczniak ostrygowaty
Grzybnia Boczniak ostrygowaty
17,90 zł 12,50 zł
szt.
Mikoryza Borówki i Jagody
Mikoryza Borówki i Jagody
49,00 zł 39,00 zł
szt.
Mikoryza Czereśnie i Wiśnie
Mikoryza Czereśnie i Wiśnie
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Żywa Grzybnia Mikoryzowa Grzyby Drzew Iglastych 250ml
Żywa Grzybnia Mikoryzowa Grzyby Drzew Iglastych 250ml
45,90 zł 39,99 zł
szt.

Grzybnia Prawdziwka - Borowik szlachetny

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 25,90 zł 25.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

 

Wyselekcjonowana grzybnia - Borowik szlachetny ( Boletus edulis )


Borowik szlachetny dość powszechnie nazywany jest Prawdziwkiem czy grzybem prawdziwym, jest to niekwestionowany król naszych lasów. Głębia smaku jest wyjątkowa, wyczuwalna zarówno w borowiku w postaci surowej, smażonej, marynowanej jak i suszonej. Żaden grzyb leśny nie robi wrażenia równie solidnego i potężnego jak dorodny borowik. Zastosowanie grzybni Borowika szlachetnego daje nam możliwość wyhodowania na własnej działce, w przydomowym ogrodzie, w małych ogrodowych zagajnikach tych wyjątkowo atrakcyjnych grzybów. Wyselekcjonowaną grzybnię prawdziwka wystarczy umieścić w pobliżu sosny, świerka, dębu lub buka. Po zawiązaniu się symbiozy między grzybnią, a korzeniami drzewa, na naszej działce mogą zacząć pojawiać się młode prawdziwki. Zastosuj grzybnię borowika, bo tego atrakcyjnego i smacznego grzyba nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie.


Porady dotyczące uprawy

Grzybnię Borowika szlachetnego, Prawdziwka należy aplikować od połowy kwietnia do końca listopada, pod drzewami iglastymi lub liściastymi ( najczęściej sosna, świerk, dąb, buk ). Jako podłoże należy zastosować gotową ziemię ogrodniczą zmieszaną z odkwaszonym torfem, lub ziemię z lasu.


Uprawa i pielęgnacja

  • Wokół pnia drzewa wykopać 3 otwory o średnicy 30-40 cm i głębokości 15 cm. Otwory wykopać w odległości 0,5 – 5m ( ok. 10 średnic pnia ) od pnia drzewa.
  • Otwory wypełnić do połowy przygotowanym podłożem, następnie umieścić grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy otwór. Zasypać podłożem do poziomu gruntu i mocno ubić.
  • Miejsce aplikacji starannie podlać, 1 wiadro wody wokół każdego dołka.
  • Przykryć warstwą liści, igieł, mchu, gałązek itp. z lasu.
  • Dobry wpływ na rozwój grzybni ma zastosowanie roztworu cukru ( 10 g na 10 litrów wody )
  • W okresie owocowania, w przypadku braku opadów zaleca się cykliczne zwilżanie gleby.

 

aplikacja grzybni

 

Owocowanie

W sprzyjających warunkach pierwsze grzyby mogą pojawiać się po dwóch latach od aplikacji grzybni. Grzybnia powinna owocować 3-4 lata.

Wydajność

W ciągu jednego roku, pod jednym drzewem możemy zebrać od kilku do kilkunastu grzybów.

Opakowanie

Wyselekcjonowana grzybnia biologiczna na ziarnie 10g. Prawdopodobieństwo plonowania 85% - 87%


Amatorska uprawa mikoryzowych grzybów leśnych ( Mikoryza - zjawisko współżycia grzybów z korzeniami drzew ) nie gwarantuje rezultatu, ponieważ plonowanie grzybów jest silnie uzależnione od pogody oraz wielu innych czynników. Do ich uprawy należy stworzyć warunki najbardziej zbliżone do naturalnych oraz aplikować grzybnię zgodnie z instrukcją. Przy wystąpieniu odpowiednich warunków klimatycznych, możemy w stosunkowo krótkim czasie liczyć na dobre wyniki.


Gdzie aplikować grzybnię Borowika szlachetnego

Borowik szlachetny jest stosunkowo powszechnym grzybem, którego odnaleźć można właściwie we wszystkich typach lasu. Rośnie pojedynczo lub w niewielkich skupiskach w sąsiedztwie drzew iglastych, liściastych, mieszanych lub nawet drzewiastych krzewów. Występuje od końca wiosny, nawet do wczesnej zimy. Jest to uniwersalny grzyb, a na naszych działkach dość często występują drzewa iglaste lub liściaste, czyli doskonałe środowisko dla rozwoju grzybni prawdziwka. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca wystarczy zaaplikować grzybnię borowika w wykopane otwory w pobliżu drzewa, zasypać podłożem, podlać miejsce aplikacji i zabezpieczyć ściółką leśną. Grzybnia prawdziwka po wejściu w reakcję z bryłą korzeniową drzewa i zawiązaniu się tzw. mikoryzy, powinna w niedługim czasie dać możliwość owocowania pięknych borowików.


Hodowla grzybów, uprawa grzybów w ogrodzie

Zastosowanie grzybni Borowika szlachetnego w naszych przydomowych ogrodach to nie jest alternatywa dla prawdziwego grzybobrania. Nic nie zastąpi wypraw z koszami do lasu w poszukiwaniu różnych gatunków atrakcyjnych grzybów leśnych. Stosowanie grzybni prawdziwka może być zabezpieczeniem na wypadek słabszego sezonu, braku czasu czy ograniczonych możliwości spaceru po lesie. Uprawa grzybów z zastosowaniem grzybni to delikatne wspomaganie natury, które przy odrobinie szczęścia da nam możliwość wyhodowania grzybów leśnych na własnej działce.


Kliknij na ten link aby zobaczyć zdjęcia naszych klientów po aplikacji grzybni.

 

 grzyby na działce

Zobacz Rozszerzony opis

Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez dodatku do potraw aromatycznych grzybów. Są one wręcz niezastąpione przy gotowaniu wielu potraw. Mają bardzo intensywny smak i dodatkowo cechują się pięknym zapachem i nadają potrawom niepowtarzalny aromat.

Warto również zwrócić uwagę na witaminy i mikroelementy, które znajdują się w grzybach leśnych. Są bogatym źródłem selenu oraz w swoim składzie mają dużą ilość białka. Zatem grzyby warto spożywać regularnie. Jedyne ograniczenia są w stosunku do dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, gdyż są one stosunkowo ciężkostrawne.

Grzybnia prawdziwka - wyhoduj własną kolonię grzybów

Każdy grzybiarz wie, że nie jest trudno znaleźć prawdziwka w lesie, ale mieć go we własnym ogrodzie to już inna bajka. Borowiki oraz inne grzyby, są przysmakiem wielu leśnych zwierząt, szczególnie młode jędrne okazy są przedmiotem ich zainteresowania. Na szczęście już teraz można samodzielnie wyhodować grzybnię prawdziwka w swoim ogródku bądź na działce. Jako podłoże do aplikacji grzybni należy przygotować dobrą ziemię ogrodniczą którą powinniśmy wymieszać z odkwaszonym torfem. Na samym początku należy zacząć od wykopania trzech dołków wokół drzewa, im starsze drzewo tym dalej od jego pnia. Borowik szlachetny w naturze występuje w pobliżu drzew iglastych jak i liściastych, dlatego grzybnia borowika potrzebuje bliskości sosny, świerka, dębu lub buka ponieważ z tymi gatunkami tworzy tzw. mikoryzę. Jako ciekawostka, warto wiedzieć, że w naturalnych warunkach grzybnia prawdziwka dobrze rozwija się w towarzystwie dwóch gatunków muchomorów, zarówno muchomora czerwonego, jak i muchomora twardawego. W tej relacji jednak prawdziwki dominują. Następnym krokiem po wykopaniu otworów, jest wypełnienie do połowy wcześniej przygotowanym podłożem oraz umieszczenie grzybni borowika. Miejsce aplikacji zasypujemy do poziomu gruntu, ubijamy i podlewamy. Na górze umieszczamy opadłe liście, igły, mchy i gałązki z lasu. Po zaszczepieniu, dla lepszego rozwoju grzybni, dobrze jest podlać miejsce uprawy roztworem wody z cukrem, w proporcji 10 g cukru na 10 litrów wody. Grzybnia Borowika szlachetnego występuje w sproszkowanej postaci której nośnikiem jest ziarno. 

Grzybnia prawdziwka - kiedy sadzić?

Grzybnia prawdziwka może być sadzona w okresie od kwietnia do listopada, gdy nie występuje już prawdopodobieństwo przemarzania gleby. Przy sprzyjających warunkach owocniki pojawiają się już po dwóch latach od ich posadzenia. Zazwyczaj rosną pojedynczo, bądź też w małych grupach po kilka sztuk. Zdarza się, że tworzą niewielkie kolonie. Jeśli grzybnia borowika zostanie w odpowiedni sposób zaaplikowana oraz gdy w okresie owocowania wystąpią odpowiednie warunki atmosferyczne, można liczyć na zbiory jeszcze nawet przez 3-4 lata. Trud zostaje więc nagrodzony i przez długi okres będziemy mogli cieszyć się grzybami we własnym ogrodzie.  

Borowik Szlachetny

Młode okazy prawdziwka mają kolor biały lub piaskowy, natomiast z czasem przybierają barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Początkowo kapelusz prawdziwka ma półkolisty i gładki kształt, z czasem staje się on bardziej rozłożysty. Ma matową powierzchnię, która z wiekiem staje się bardziej pomarszczona. Prawdziwki to grzyby, których rurki posiadają okrągły przekrój i dają się bez problemu oddzielić od miąższu kapelusza. Rurki u młodych prawdziwków są białe bądź kremowe, u starszych żołtawo-oliwkowe, żółto-zielone i oliwkowo zielone.

Amatorska uprawa Borowika szlachetnego, kilka zasad.

Jeśli w naszym ogrodzie, choć w części mamy warunki zbliżone do naturalnych, na naszej działce posadzone są gatunki drzew które występują w naszych lasach śmiało możemy spróbować uprawiać grzyby leśne. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to takie proste, do rozwoju grzybni potrzeba czasu i nie zawsze uzyska się plon po pierwszym czy drugim roku. Nieodpowiednia aplikacja grzybni prawdziwka, a także niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować, że grzybnia nie zaowocuje. Tylko aplikacja zgodna z instrukcją, pod odpowiednie gatunki drzew oraz korzystne warunki klimatyczne sprawią, że będziemy mogli liczyć na obfite zbiory. Sukces zapewni nam mikoryza czyli współżycie grzybów z korzeniami drzew, nie mniej istotna będzie sprzyjająca aura, bez której niemożliwy jest rozwój i zaowocowanie grzybni.

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (3)

19 października 2016

Witam, Kilka lat temu zakupiłem u was grzybnię borowika. Wysiałem ją na działce przy szpalerze sosen. Przez pewien czas pamiętałem o tym i zaglądałem w te miejsca lecz grzyby się nie pokazywały. W tym roku bardzo miła niespodzianka, pojawiły się pierwsze prawdziwki, dorodne i zdrowe. Mam nadzieję, że teraz w kapciach wychodzić będę po grzybki na sosik. Przesyłam zdjęcie prawdziwka. Pozdrawiam i dziękuję za dobry produkt. Ryszard

7 lutego 2018

Dobra grzybnia, w zeszłym roku zbierałem borowiki.

16 czerwca 2019

Wyrosły mi piękne prawdziwki. W tym roku dokupiłem grzybnię podgrzybka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl