Podgrzybek brunatny zaraz po prawdziwku, jest najbardziej poszukiwanym grzybem polskich lasów. Bardzo smaczny, a jednocześnie dość pospolity, chętnie zbierany przez grzybiarzy. Amatorów tych grzybów na pewno ucieszy fakt, że po zastosowaniu grzybni podgrzybka, można cieszyć się nimi we własnym ogrodzie. Hodowla grzybów leśnych staje się bardzo popularna, nie jako alternatywa dla wypraw do lasu, ale piękne grzyby na naszej działce cieszą oko i podniebienie.
Grzybnia Podgrzybka brunatnego w przydomowym ogrodzie
Nie każdy o tym wie, ale stosując wyselekcjonowaną grzybnię Podgrzybka możemy w naszych ogrodach, zagajnikach czy szpalerach drzew wyhodować te smaczne i chętnie zbierane grzyby. Wystarczy, że przy naszym domu, na działce rosną drzewa iglaste lub liściaste, najlepiej sosna lub świerk możemy zastosować wtedy grzybnię Podgrzybka i w nie długim czasie cieszyć się z tych smacznych i atrakcyjnych grzybów. Hodowla grzybów leśnych jest możliwa choć do sukcesu potrzeba odpowiedniej aplikacji grzybni, pod konkretne gatunki drzew oraz muszą wystąpić dogodne warunki atmosferyczne.
Jak zakładać hodowlę grzybów leśnych stosując grzybnię Podgrzybka
Na początku wybieramy odpowiednie miejsce do uprawy grzybów, dobrze gdyby warunki były zbliżone do naturalnych. Grzybnia podgrzybka potrzebuje bliskości najlepiej sosny lub świerka bowiem z tymi gatunkami drzew zawiązuje tzw. mikoryzę. Wokół drzewa wykopujemy trzy otwory i w nich umieszczamy grzybnię. Następnie otwory zasypujemy, dość obficie podlewamy i miejsce w którym sadziliśmy grzybnię zabezpieczamy ściółką. Cała resztę pozostawiamy naturze, ponieważ grzybnia musi wejść w reakcję z systemem korzeniowym drzewa. Po zawiązaniu się mikoryzy możemy liczyć, że w niedługim czasie na naszej działce pojawią się pierwsze podgrzybki.
Grzybnia podgrzybka - przygotuj się na sezon grzybowyGrzyby są bardzo smaczne i jednocześnie zdrowe. Zawierają dużo żelaza, potasu i fosforu. Dodają potrawom pysznego smaku. Są niezastąpione w kuchni polskiej. Szczególnie cenionym i polecanym gatunkiem jest Podgrzybek brunatny. Podgrzybki mają bardzo intensywny smak i aromat, są doskonałe w formie suszu. Podgrzybek jest też jednym z najbardziej wartościowych grzybów, który ma dodatkowo dużą zawartość witaminy PP. Aplikując grzybnię podgrzybka we własnym ogrodzie wielokrotnie zwiększasz swoje szanse na wyhodowanie tych atrakcyjnych grzybów.
Podgrzybek - wartości odżywcze
Podgrzybek brunatny jest popularnym, chętnie zbieranym, jadalnym grzybem leśnym. Jest ceniony zarówno za wartości odżywcze, jak i ciekawy i niepowtarzalny smak. Jest to grzyb z rodziny borowikowatych, zawiera wiele witamin i substancji odżywczych, duże ilości witaminy B1, B2, a także C. Podgrzybki są również doskonałym źródłem białka. Występują powszechnie w naszych lasach, ich średnica dochodzi nawet do 20 cm. Zastosowana grzybnia podgrzybka może dać nam wiele radości, a także wspaniałych doznań kulinarnych.
Występowanie Podgrzybka brunatnego
Podgrzybka brunatnego można spotkać w lasach zarówno iglastych, liściastych jak i lasach mieszanych. Podgrzybek najczęściej rośnie jednak pod drzewami iglastymi, często przy samych pniach lub w mchach. Występuje zazwyczaj od maja do listopada. Podgrzybki najczęściej występują pojedynczo bądź też w małych grupach, ale niekiedy rosną też gromadnie. Grzybnia podgrzybka daje nam możliwość pokazania się tych atrakcyjnych grzybów w naszym przydomowym ogrodzie.
Jak wygląda uprawa i pielęgnacja grzybnia podgrzybka?
Wyselekcjonowana grzybnia podgrzybka brunatnego może być ciekawą alternatywą dla wypraw do lasu. Jeżeli chcemy decydować się na ich hodowlę, grzybnia podgrzybka potrzebuje aby stworzyć jej warunki konieczne do odpowiedniego rozwoju. Przede wszystkim musimy sadzić grzybnię pod odpowiednie drzewa, dobrze jest gdy będą stosunkowo młode. W wykopane wcześniej otwory wsypujemy podłoże z odkwaszonego torfu lub ziemi z lasu, umieszczamy grzybnię podgrzybka, całość zasypujemy i podlewamy. Całą resztę pozostawiamy naturze, choć miejsce sadzenia w przypadku długotrwałej suszy należy regularnie podlewać. Miejsca aplikacji grzybni trzeba przykryć warstwą liści, igieł, mchu oraz gałązek pochodzących z lasu. Aby wzmocnić grzybnię, warto zastosować roztwór cukru, przygotowuje się go mieszając 10 g cukru na każde 10 litrów wody.
Kiedy owocuje grzybnia podgrzybka?
Owocowanie grzybni podgrzybka zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych oraz odpowiedniej aplikacji. Czym są bardziej sprzyjające, tym większe prawdopodobieństwo, że grzyby pojawią się już w drugim roku po posadzeniu grzybni. Grzybnia podgrzybka najczęściej owocuje przez okres od 3 do 4 lat. Pod każdym drzewem, w ciągu jednego sezonu może my znaleźć od kilku do kilkunastu grzybów. Grzybnia podgrzybka oferowana jest w postaci zaszczepionej grzybni której nośnikiem jest ziarno. Jest to doskonałej jakości grzybnia której prawdopodobieństwo plonowania określone jest na 85 - 87%.
Cechy charakterystyczne podgrzybka
Podgrzybek brunatny ma bardzo łagodny smak, przy czym jego zapach jest bardzo intensywny. Kolor kapelusza najczęściej jest brązowy, a także kasztanowo-brązowy, z kolei kolor miąższu jest białawy bądź też delikatnie żółtawy. W przypadku zdecydowanie starszych egzemplarzy robi się on dużo ciemniejszy. Warto również zwrócić uwagę na trzon, a zasadniczo jego kolor, który jest żółto-oliwkowy. Grzybnię podgrzybka aplikuje się od marca do października, a owocowanie najczęściej występuje latem bądź też wczesną jesienią.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Adrian M.
Nie spodziewałem się, że efekty będą tak dobre. W ubiegłym sezonie od podgrzybków aż roiło się w moim ogrodzie, a okazy były naprawdę zacne.
Tomek Pierzyk
W ogródku urosły piękne podgrzybki, z ładnymi, zdrowymi i przede wszystkim dużymi kapeluszami. Takie zasianie własnych grzybków to świetna opcja jak w pobliżu nie ma się żadnego urodzajnego lasu, a druga rzecz, to że nie zawsze ma się czas pojechać na grzybki, a tu wystarczy wyjść do ogródka.
Jola
Fajna grzybnia, kupiłam jakiś czas temu i zeszłej jesieni miałam u siebie w zagajniku piękne podgrzybki.
Arek B.
U mnie podgrzybki rosły fajnie, ale dawałem dwa rodzaje grzybni, tą w nasionkach i jeszcze grzybnie w żelu, też od was. Było ich całkiem sporo jak na pierwszy rok, zobaczymy w tym sezonie ile będzie. Pozdrawiam
Zofia R.
Mam wreszcie swoje Podgrzybki, ale to piękny widok mieć swoje grzybki przy domu. SUPER GRZYBNIA, POLECAM.