Grzybnia KOŹLARZ BABKA Leccinum scabrum

kozlarz babka-MYC-5-18-82069-A.jpg
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 25,90 zł 25.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 3.42857
Producent: Mycelium
Kod produktu: 1010-246BF

Opis

Grzybnia biologiczna

Koźlarz babka

( Leccinum scabrum )

Koźlarz babka jest wyśmienitym grzybem jadalnym, szczególnie smaczne są jędrne, młode owocniki. Grzyb ten wykorzystywany jest do wielu potraw - sosów, zup, jako aromatyczny dodatek do mięs i przetworów, świetnie nadaje się do duszenia, suszenia i marynowania. Jego wartości smakowe i aromatyczne są równe wartościom najlepszych borowików - prawdziwków. Ma łagodny smak i delikatny grzybowy zapach. Spotkać go można w lasach liściastych lub mieszanych, często także poza lasem na rzadko zadrzewionych łąkach czy skwerach, najczęściej znajdujemy go pod brzozami ponieważ tworzy mikoryzę z tym gatunkiem drzew. Występuje od czerwca do listopada, pojedynczo lub w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. W Polsce występuje dość pospolicie, średnica dochodzi do 25 cm.

 

Koźlarz babka – uprawa we własnym ogrodzie.

Wiele osób chciałoby aby pod ich drzewkami, w ogrodzie rosły dorodne koźlarze, borowiki, maślaki czy podgrzybki. Jedni chętnie po zbiorze przyrządzili by z nich wspaniałe dania, a innym wystarczyłby sam ich widok. Teraz amatorska uprawa grzybów leśnych jest już możliwa. Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa liściaste najlepiej brzoza, możemy pokusić się o uprawę Koźlarza babki. Jest to najbardziej popularna odmiana, która dość powszechnie występuje w naszych lasach, zagajnikach brzozowych czy rzadko zadrzewionych łąkach. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób umieścić grzybnię, najlepiej pod brzozą i w sprzyjających warunkach, po roku najpóźniej dwóch cieszyć się własnymi grzybami.

 

Sama aplikacja grzybni jest stosunkowo prosta.

W miejscu w którym będziemy aplikowali grzybnię Koźlarza babki powinny rosnąć drzewa liściaste, najlepiej brzoza, bowiem grzybnia koźlarza tworzy mikoryzę właśnie z tym gatunkiem drzewa. Grzybnię można aplikować właściwie już od połowy kwietnia, gdy nie będzie zagrożenia, że gleba może przemarzać, później możemy wsadzać ją przez całe lato aż do końca listopada. Korzystnie dla rozwoju grzybni jest gdy drzewa są stosunkowo młode ( 5-10 lat ). Jako podłoże należy wcześniej przygotować dobrą ziemię ogrodniczą zmieszaną z odkwaszonym torfem lub przywieźć ziemię z lasu. 

• Wokół drzewa w odległości 0,5 -5,0 m ( około 10 średnic pnia ) należy wykopać trzy otwory średnicy 40 cm i głębokości 15 cm. Otwory wypełnić do połowy podłożem torfowym oraz rozłożyć grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy dołek, zasypać podłożem torfowym do poziomu gruntu i ubić.

• Miejsca aplikacji obficie podlać, przykryć warstwą mchu, liści, gałązek, igieł itp. z lasu. Dla lepszego rozwoju grzybni można zastosować roztwór cukru ( 10g na 10 l wody ) W czasie długotrwałej suszy zaleca się podlewanie.

W sprzyjających warunkach pierwsze grzyby mogą pojawiać się po pierwszym lub drugim roku od posadzenia grzybni.

Grzybnia powinna owocować 3-5 lat. W ciągu jednego roku, pod jednym drzewem możemy zebrać od kilku do kilkunastu sztuk.

Jest to wysokiej jakości grzybnia której prawdopodobieństwo plonowania określa się na 85% - 87 %.

 

Opakowanie - Wyselekcjonowana, sproszkowana grzybnia biologiczna Koźlarz babka ( Leccinum scabrum ) 10g.

Termin przydatności - minimum 2 lata od zakupu. Nie wymaga specjalnego przechowywania.

 

Amatorska uprawa mikoryzowych grzybów leśnych ( Mikoryza - zjawisko współżycia grzybów z korzeniami drzew ) nie gwarantuje rezultatu, ponieważ plonowanie grzybów jest silnie uzależnione od pogody oraz wielu innych czynników. Do ich uprawy należy stworzyć warunki najbardziej zbliżone do naturalnych oraz aplikować grzybnię zgodnie z instrukcją. Przy wystąpieniu odpowiednich warunków klimatycznych, możemy w stosunkowo krótkim czasie liczyć na dobre wyniki.

 

Kliknij na link aby zobaczyć zdjęcia naszych klientów po aplikacji grzybni.

 

grzyby w ogrodzie

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl