Grzybnia Borowik usiatkowany
Cena regularna:
28,90 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Wyselekcjonowana grzybnia - Borowik usiatkowany ( Boletus reticulatus )
W Polsce ten gatunek Prawdziwka często traktowany jest jako usiatkowana odmiana Borowika Szlachetnego. Z wyglądu jest też bardzo podobny do kilku innych gatunków prawdziwków, zwłaszcza Borowika Szlachetnego lub Borowika Ciemnobrązowego. Gdy na naszej działce rosną dęby lub buki warto zastosować grzybnię tego prawdziwka. Jest to prawdziwe trofeum dla każdego grzybiarza, a kosz wypełniony prawdziwkami cieszy oko jak nic innego.
Porady dotyczące uprawy
Grzybnię Borowika usiatkowanego należy aplikować od połowy marca do końca listopada, pod drzewami liściastymi takimi jak dęby czy buki. Dobrze jest gdy drzewa są stosunkowo młode, optymalny wiek to 6 - 10 lat. Jako podłoże należy zastosować gotową ziemię ogrodniczą zmieszaną z odkwaszonym torfem, lub ziemię z lasu.
Uprawa i pielęgnacja
- Wokół pnia drzewa wykopać 3 otwory o średnicy 30-40 cm i głębokości 15 cm. Otwory wykopać w odległości 0,5 – 5m ( ok. 10 średnic pnia ) od pnia drzewa.
- Otwory wypełnić do połowy przygotowanym podłożem, następnie umieścić grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy otwór. Zasypać podłożem do poziomu gruntu i mocno ubić.
- Miejsce aplikacji starannie podlać, 1 wiadro wody wokół każdego dołka.
- Przykryć warstwą liści, igieł, mchu, gałązek itp. z lasu.
- Dobry wpływ na rozwój grzybni ma zastosowanie roztworu cukru ( 10 g na 10 litrów wody )
- W okresie owocowania, w przypadku braku opadów zaleca się cykliczne zwilżanie gleby.
Owocowanie
W sprzyjających warunkach pierwsze grzyby mogą pojawiać się po dwóch, trzech latach od aplikacji grzybni. Grzybnia powinna owocować 3-4 lata lub dłużej.
Wydajność
W ciągu jednego roku, pod jednym drzewem możemy zebrać od kilku do kilkunastu grzybów.
Opakowanie
Wyselekcjonowana grzybnia biologiczna 10g. Prawdopodobieństwo plonowania 85% - 87%
Amatorska uprawa mikoryzowych grzybów leśnych ( Mikoryza - zjawisko współżycia grzybów z korzeniami drzew ) nie gwarantuje rezultatu, ponieważ plonowanie grzybów jest silnie uzależnione od pogody oraz wielu innych czynników. Do ich uprawy należy stworzyć warunki najbardziej zbliżone do naturalnych oraz aplikować grzybnię zgodnie z instrukcją. Przy wystąpieniu odpowiednich warunków klimatycznych, możemy w stosunkowo krótkim czasie liczyć na dobre wyniki.
Kliknij na link aby zobaczyć zdjęcia naszych klientów po aplikacji grzybni.
Grzybnia Prawdziwka daje nam możliwość amatorskiej uprawy tego atrakcyjnego gatunku w naszych ogrodach. Chcesz pochwalić się swoimi grzybami przed rodziną lub znajomymi, zastosowanie grzybni borowika daje nam taką możliwość. Nic nie daje takiej satysfakcji jak znalezienie zdrowego, dużego prawdziwka, a zazdrosne spojrzenia sąsiadów - bezcenne
Borowik usiatkowany - prawdziwki w ogrodzie
Borowik usiatkowany to dość pospolity grzyb, który występuje w lasach liściastych i mieszanych, rzadziej w iglastych, bowiem tworzy mikoryzę głównie z bukiem i dębem. Owocuje jako jeden z pierwszych grzybów rurkowych w Polsce, dlatego też często nazywany jest borowikiem majowym. Owocniki Borowika usiatkowanego pojawiają się od maja do lipca, a potem można go zbierać od sierpnia do października. Jego średnica może sięgać nawet 25 cm. Kapelusz ma zwykle półkolisty kształt w ciemnobrązowym kolorze, a trzon, początkowo pękaty, jest jaśniejszy z wyraźnie odznaczającym się worem siateczki. Borowik usiatkowany ma jędrny miąższ o białej lub kremowej barwie ciemniejszej pod skórką, dlatego tak jak wszystkie inne grzyby z rodziny borowikowatych świetnie nadaje się do suszenia i marynowania. Ze względu na swój delikatnie orzechowy smak jest również dobry jako dodatek do sosów i aromatycznych potraw.
Grzybnia Borowika usiatkowanego
Prawie każdy z nas lubi chodzić na grzybobranie do lasu, choć nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się przydomowa hodowla grzybów. W sprzyjających warunkach można wyhodować ich prawdziwą kolonię i cieszyć się wieloma wspaniałymi gatunkami grzybów.
Grzybnia borowików występuje w sproszkowanej formie, zaszczepić możemy ją we własnym ogrodzie, spełniając określone warunki. W Polsce występuje wiele gatunków i odmian jadalnych borowików, najbardziej cenione to borowik szlachetny, borowik sosnowy, borowik usiatkowany, borowik brzozowy, borowik królewski czy borowik ceglastopory. Zastosowanie wyselekcjonowanej grzybni daje nam możliwość wyhodowania konkretnego gatunku grzyba.
Kiedy j jak zabrać się za uprawę borowika?
Grzybnia borowika może być sadzona właściwie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ważne żeby w okresie aplikacji nie było już prawdopodobieństwa przemarzania gleby. Na pierwsze owocniki najczęściej trzeba czekać dwa, a nawet trzy lata. Do zawiązania się grzybni niezmiernie ważne będzie, aby umieścić ją w ogrodzie pod odpowiednimi gatunkami drzew. W przypadku grzybni Borowika usiatkowanego najlepsze będą dęby, buki czy graby. Przy drzewach wykopuje się otwory, umieszcza grzybnię w pobliżu młodych, włoskowatych korzeni i zasypuje wcześniej przygotowanym podłożem, najczęściej jest to ziemia ogrodnicza z torfem lub ziemia przyniesiona z lasu. Miejsce aplikacji należy zabezpieczyć runem leśnym i dobrze podlać. Całą resztę pozostawiamy naturze, licząc że grzybnia borowika szybko zawiąże tzw. mikoryzę i zacznie rodzić owocniki.
Borowik usiatkowany - występowanie
Odmiana Borowika usiatkowanego występuje w lasach liściastych lub mieszanych, najczęściej można go znaleźć po dębami, bukami lub grabami i w takim środowisku należy również zaszczepić grzybnię. Najlepiej wybierać stosunkowo młode drzewa, gdyż ich bryła korzeniowa nie jest jeszcze wtedy zbyt mocno rozbudowana, ale nie jest to konieczność. Grzybnia borowika rozwija się w symbiozie z drzewem, dając mu odpowiednie warunki do rozwoju i przedłużając jego życie.
Grzybnia borowika - dlaczego wart sadzić w ogrodzie?
Borowika usiatkowanego jest dość trudno znaleźć nawet wytrawnym grzybiarzom. Wynika to często z tego, że występuje jako jeden z pierwszych grzybów rurkowych. Owocniki pojawiają się często już w maju, a nie dla każdego jest to okres kojarzący się z grzybobraniem. Zastosowanie grzybni borowika pozwala nie tylko mieć dostęp do jadalnych grzybów leśnych w swoim ogródku, ale również przyczynić się do rozwoju populacji tego grzyba. Współistnienie grzybów i drzew to obopólna korzyść. Trzeba jednak pamiętać, że obok występowania jadanych borowików w naszym ogrodzie mogą pojawić się również gatunki niejadalne, np. trujące muchomory. Ich obecność w niewielkiej ilości jest zupełnie normalna obok występowania borowików, oznacza to bowiem, że zostały stworzone warunki zbliżone do naturalnych. Należy zatem zachować szczególną ostrożność przy zbiorach i wszelkie wątpliwości konsultować z osobami znającymi się na grzybach. Głównym walorem sadzenia grzybni borowika w ogrodzie czy na działce jest rzecz jasna dostęp do bardzo poszukiwanych i smacznych grzybów, a także możliwość pochwalenia się przed znajomymi własnymi grzybami.
Borowik usiatkowany - charakterystyka
Przede wszystkim warto znać cechy charakterystyczne tego grzyba, nawet jeśli ma się uprawę przydomową. Młode owocniki mają kształt półkolisty, z czasem stają się poduszkowate. Mają bladobrązowy lub szarobrązowy kolor. Zdarzają się okazy ochrowoszare z białymi brzegami. Młode grzyby mają gładkie kapelusze, a starsze bardziej pomarszczone. Z kolei miąższ borowika jest początkowo biały, a u starszych grzybów bardziej gąbczasty. Rurki Borowika usiatkowanego są początkowo białe, a kiedy grzyb staje się bardziej dojrzały przybierają czerwonawą barwę przy brzegu kapelusza. Trzon tego grzyba jest początkowo blado szary, potem może przybierać barwę brązowawą na siateczce, którą jest pokryty i od której wzięła się jego nazwa. Jeśli chodzi o kształt, to trzon borowika początkowo jest bulwiasty, a potem staje się cylindryczny. Nie posiada pierścienia. Znając dokładną charakterystykę tego grzyba trudno go pomylić z gatunkiem trującym. Najczęściej mylony jest z borowikiem szlachetnym bądź borowikiem ciemnobrązowym, jednak mimo rzadkiego występowania wprawny grzybiarz nie pomyli go z żadnym innym.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Kinga
Bardzo dobra grzybnia, od lat kupuję i grzyby u mnie rosną. Nie jestem pewna czy miałam borowika usiatkowanego czy szlachetnego bo chyba są podobne, ale wyrosły przy dębach, to chyba te.
Tomasz
Świetna grzybnia, w zeszłym roku już pod koniec maja miałem pierwsze borowiki. Już nie mogę doczekać się wczesnych, tegorocznych. Jak grzybnia to tylko tu. Pozdrawiam Tomek
Jarosław T.
Miałem w tym roku kilka Borowiczków, świetna grzybnia. Z Waszej grzybni miałem też dużo Maślaków i troszkę Gąsek.