Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Trufle grzyby na wagę złota
Trufle grzyby na wagę złota

Substancje aromatyczne wielu grzybów jadalnych są nie tylko cenione przez smakoszy, ale odpowiednio opłacane. Do takich kosztownych delikatesów zalicza się owocujące pod powierzchnią gleby trufle, które podobnie jak znane smardze należą do woreczniaków. W uprawie trufli kryje się wiele tajemnic. Trufle mają specyficzne potrzeby. Wymagają łagodnego klimatu, wapiennej gleby, odpowiedniego drzewa- partnera, nasłonecznienia i przeważających okresów suszy oraz burzowych ulew we właściwym czasie. Pierwsze owocniki pojawiają się dopiero po 8-10 latach wzrostu grzybni. Po 20-30 latach grzybnia wyczerpuje się, toteż trzeba znaleźć inne miejsce.

Wiadomo, że owocniki znajdują się w glebie na głębokości 3-30 cm. Jak można je znaleźć? Otóż świnie zwabione silną wonią dojrzałych owocników znajdują od razu te skarby. Toteż zwierząt tych używano jako skutecznych tropicieli trufli. Poszukiwacz trufli musiał trzymać się na baczności, aby świnia na jego oczach nie połknęła tych drogocenności. Obecnie posługiwanie sie świnią w celu znalezienia trufli należy do rzadkości. Hoduje się tresowane psy, które dzięki wrażliwemu węchowi równie dobrze jak świnie nadają się do poszukiwania trufli. Psy maja tę zaletę, że są ruchliwsze, nie rzucające się w oczy, a po znalezieniu zdobyczy mniej na nią łase. W okresie zbioru doświadczeni poszukiwacze trufli prowadzą psy, przeważnie w nocy, do swych miejsc i wykopują ostrożnie owocniki grzyba wyszperane przez psa. Odkrywają oni ciągle nowe pokłady grzyba i zapamiętują stanowiska, aby wykorzystać w następnych latach. W ten sposób niejeden biegły poszukiwacz znalazł wiele miejsc, które mu przyniosły majątek i sławę.

Najcenniejszą jest Trufla piemoncka. Ta szczególna, biaława trufla, królowa wśród trufli, pochodzi z północnych Włoch, z okolic miast Alba i Acqualanga. Trufla piemoncka jest grzybem mikoryzowym dębu, ale bywa również partnerem lip i topoli. Okres zbioru trwa od końca września do początku grudnia. Owocnik waży od 40 do 100 gramów. Jak większość trufli owocnik smakujący nieco czosnkiem używany jest jako przyprawa. Oczyszczoną szczoteczką i pokrojona na cienkie plasterki, tradycyjnie surową truflę kładzie się na gorącą potrawę z makaronu, polentę i rizotto. Uwodzicielski aromat przyspiesza bicie serca wielu smakoszy, którzy rozkoszują się tą nieporównywalną z niczym potrawą.

Infolinia:

Telefon: 519 109 209

Email: biuro@grzybnie.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl