Producenci
Promocje
Grzybnia Trufli białej, Trufla piemoncka
Grzybnia Trufli białej, Trufla piemoncka
39,00 zł 29,90 zł
szt.
Grzybnia Trufli czarnej, Trufla czarnozarodnikowa
Grzybnia Trufli czarnej, Trufla czarnozarodnikowa
39,00 zł 29,90 zł
szt.
Mikoryza Śliwy i Brzoskwinie
Mikoryza Śliwy i Brzoskwinie
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Grzybnia do usuwania pni drzew
Grzybnia do usuwania pni drzew
39,00 zł 29,00 zł
szt.
Mikoryza Borówki i Jagody
Mikoryza Borówki i Jagody
49,00 zł 39,00 zł
szt.
Mikoryza Rododendrony Wrzosy
Mikoryza Rododendrony Wrzosy
49,00 zł 39,00 zł
szt.
Mikoryza Jabłonie i Grusze
Mikoryza Jabłonie i Grusze
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Mikoryza Pomidory i Papryka
Mikoryza Pomidory i Papryka
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Mikoryza Piękne Kwiaty
Mikoryza Piękne Kwiaty
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Mikoryza Truskawki i Poziomki
Mikoryza Truskawki i Poziomki
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Mikoryza Winogrona
Mikoryza Winogrona
39,90 zł 29,00 zł
szt.
Porady dotyczące uprawy grzybów w ogrodzie
Porady dotyczące uprawy grzybów w ogrodzie

Grzybnia mikoryzowa Jadalne Grzyby Leśne

Szczepionka mikoryzowa Jadalne Grzyby Leśne jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie lubią wczesnego wstawania by móc znaleźć najbardziej cenione okazy, w okresie grzybobrania. Niestety ilość grzybów jest limitowana i choć zdarzają się lata, które obfitują w wysyp grzybów, to generalnie trzeba się natrudzić by znaleźć te najsmaczniejsze, a do tego dla niewprawnego oka w lesie łatwiej o pomyłkę. Aby zniwelować ryzyko warto zdecydować się na preparaty mikoryzowe zawierające w swoim składzie strzępki grzybni jadalnych grzybów leśnych. W ten sposób w swoim ogrodzie można wyhodować maślaki, borowiki, czy podgrzybki. Prawdziwy raj dla grzybiarza.

Grzyby leśne - jakie gatunki można szczepić w swoim ogrodzie?

Wszystko zależy od tego jakie gatunki drzew zostały posadzone w ogrodzie. Często uprawia się iglaki takie jak sosny i świerki. Grzybnia mikoryzowa drzew iglastych sprawdzi się w takich warunkach. Jeśli drzewo dobrze rośnie, to z dużym prawdopodobieństwem grzybnia również szybko zacznie się rozrastać i owocować. W przypadku sosny mikoryza możliwa jest z maślakami, rydzami lub borowikami. Jeśli ma się młode sosny wystarczy wykopać 1-2 dołki by zaaplikować grzybnię mikoryzową grzybów leśnych. Jest szansa, że sosna będzie zdrowsza i długowieczna, dzięki wnikaniu części grzybni do korzeni.

Świerk w symbiozie z kurkami

Tam gdzie świerki, tam i kurki, czasem maślaki bądź borowiki. Każdy grzybiarz wie pod jakimi drzewami szukać określonych gatunków. Niemniej jednak nie zawsze są odpowiednie warunki glebowe dla ich rozwoju. Niejednokrotnie należy dodać odkwaszonego torfu, aby grzybnia mogła się przy korzeniach dobrze przyjąć. Jeśli w ogrodzie posiada się już wiekowe drzewa warto wykonać kilka dołków przy pniu, wtedy jest większa szansa, że grzybnia zaowocuje. Kiedy jest sucho nie należy zapominać o regularnym podlewaniu. W zbyt suchym środowisku grzybnia nie będzie miała odpowiednich warunków do rozwoju.

Kiedy należy rozpoczynać uprawę grzybów leśnych w ogrodzie

Grzybnię możemy aplikować od kwietnia do października. Owocniki grzybów mogą pojawić się w kolejnym roku, jeśli będzie się miało dużo szczęścia. Natomiast najczęściej trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze rok. Jednak kiedy grzyby już raz się pojawią, owocniki pojawiać się będą jeszcze przez kolejne 3-5 lat. Grzybnia mikoryzowa (grzyby leśne) pozwala wyhodować rozmaite gatunki grzybów. Warunkiem jest wcześniejsze zasadzeniem w ogrodzie odpowiednich gatunków drzew, które żyją z określonymi gatunkami grzybów w symbiozie.

Pod modrzewiem wyhodujesz kolonię maślaków

Maślaki to grzyby, które lubią rosnąć w grupach. Żyją w idealnej symbiozie z modrzewiami, dlatego jeśli ma się młode modrzewie w ogrodzie, warto zaszczepić przy ich korzeniach grzybnię mikoryzową grzybów leśnych. Na początku należy po aplikacji grzybni podlać ją roztworem cukru i wody. Grzyby żywią się właśnie glukozą, więc zastrzyk cukru na samym początku na pewno przyda się by pojawiły się owocniki. Symbioza z modrzewiem pozwala na korzystanie z glukozy produkowanej w procesie fotosyntezy. Z kolei modrzew dzięki zaszczepieniu korzeni grzybnią jest zdrowszy i może pobierać bardziej efektywnie sole mineralne i wodę, potrzebne mu do życia. Ta symbioza pozwala mu również na większą odporność na suszę. Mimo wszystko w przypadku jej wystąpienia należy podlewać miejsce przy korzeniach, gdzie zaszczepiona została grzybnia mikoryzowa, gdyż musi mieć ona zapewnioną odpowiednią wilgotność.

Jakie są odpowiednie warunki dla rozwoju grzybni grzybów leśnych?

Grzybnia grzybów leśnych powinna być zaszczepiona przy dodatniej temperaturze. Najlepsza temperatura dla wzrostu grzybni to przedział między 5-21 stopni. Dlatego najlepiej zaszczepiać ją wczesną wiosną, aby w korzystnych warunkach już w kolejnym roku móc cieszyć się z okazów w swoim ogródku, czy też na działce. Odpowiednia aplikacja i sprzyjające warunki atmosferyczne zapewnią pojawienie się owocników w kolejnych latach.

Mikoryza - czyli symbioza pomiędzy grzybami a roślinami

Doświadczeni grzybiarze wiedzą pod jakimi drzewami najczęściej można spotkać konkretne gatunki grzybów. Np. koźlarze najczęściej występują pod brzozami, borowiki pod dębami, bukami lub sosnami, rydze w pobliżu sosen i świerków, maślaki spotkać można przy sosnach, świerkach czy modrzewiach. Ta symbioza pomiędzy konkretnymi gatunkami grzybów oraz drzew to właśnie doskonały przykład mikoryzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl